PrzywództwoUpełnomocnienieWydarzeniaZarządzanie

Różne odcienie turkusu

organizacje-turkusowe-firma-rekrutacyjna-lublin-warszawa

Pracować inaczej

Są firmy, dla których priorytetem jest, by ludzie realizowali się w pracy. To, w jaki sposób się pracuje, jest tam równie ważne jak to- po co. Wartości upatruje się w dobrym życiu, w samodoskonaleniu, we współpracy, a nie w rywalizacji. Ludzie mają tam nie tylko poczucie sprawczości, ale realny wpływ na kształtowanie swojej organizacji. Nie przeszkadza się im w samodzielnym podejmowaniu decyzji i braniu odpowiedzialności. Szanuje się ich godność, poszukuje pokojowych sposobów rozwiązywania konfliktów. Opisał je i nazwał Frederic Laloux w książce „Pracować inaczej”. Od tej pory ruszyła lawina dyskusji o turkusowych organizacjach…

“Istnieje niezliczenie wiele odcieni turkusu”.

Andrzej Blikle

Konferencja “Firma z duszą”

Turkusowe firmy powstawały w różnym czasie i w różnych miejscach na świecie, nie wiedząc o sobie nawzajem. Intuicyjnie wypracowywały swoje własne systemy działania. Choć łączy je bardzo wiele, jak twierdzi prof. Andrzej Blikle -tak jak istnieje niezliczenie wiele odcieni turkusu, tak też firmy turkusowe nie są takie same. Można było przekonać się o tym podczas zorganizowanych niedawno w Warszawie wydarzeń: konferencji „Firma z duszą”oraz w trakcie panelu firm turkusowych.

Swoje historie przybliżyli właściciele firm z rozmaitych branż, które różniły się między sobą wielkością. Jedni opowiadali o tym jak powstawały ich organizacje, inni o tym, jak wprowadzali niełatwe zmiany z tradycyjnego modelu zarządzania do turkusu. Obecność nie tylko francuskich, ale i polskich biznesów, burzy mit, że u nas się nie da. Turkus nie jest tylko dla wybranych, może sprawdzić się tak w mikro jak i w międzynarodowych warunkach, w zasadzie pod każdą szerokością geograficzną, zarówno w firmach produkcyjnych jak i usługowych. Różnorodność doświadczeń, często bardzo osobiste historie turkusowych liderów nie mogą nie inspirować. Świetnie jest też poznawać ludzi myślących podobnie, przekonywać się, że takich jak my jest więcej…

Nasza historia…

Tobea też jest turkusowa. Jesteśmy spółką trójki wspólników, z których każdy dotarł tu inną drogą, we właściwym dla siebie czasie. Na przestrzeni lat w naszej firmie zmieniali się ludzie, zmianom ulegało też to, czym się zajmujemy. Od początku jednak było dla nas jasne w jaki sposób, z kim i w oparciu o jakie wartości chcemy pracować. Budujemy w zaufaniu, we wzajemnym szacunku i w autentyczności. Nie jest przypadkiem, że równolegle do Tobea, wszyscy działamy w Fundacji Przeciw Wypaleniu Zawodowemu Slowlajf oraz że w 2013 roku nasza firma współorganizowała konferencję Biznes Bez Ściemy. Chcąc zarażać innych swoim podejściem, mówiliśmy przedsiębiorcom o korzyściach z upełnomocnienia pracowników, z transparentności działania oraz z komunikacji opartej na prostocie i prawdzie.

Dziś działalność Tobea to przede wszystkim rekrutacje, assessmenty i mediacje. Co nas wyróżnia? Praca jest dla nas przyjemnością, bo opieramy ją o nasze naturalne talenty. Wszyscy jesteśmy tutaj współpracownikami, bez podziału na szefów i podwładnych. Oczywiście, polskie prawo przewiduje dla Tobea Zarząd, ale stanowiska nas nie definiują, kilka lat temu postanowiliśmy usunąć je z wizytówek. Projektowy styl naszej działalności pomaga tak w organizacji zespołów jak i przy sprawiedliwym podziale wynagrodzeń. U nas nie pracuje się dla wyrabiania targetów sprzedażowych, ale dla zaspokojenia potrzeb Klienta. Według zasady win-win, szanując dobro wszystkich stron transakcji.

Co o tym myślisz? Czy znasz organizacje turkusowe? A może w takiej pracujesz?

Szepnij o nas słówko
0