Rekrutacja

Jak poprowadzić dobrą rozmowę rekrutacyjną?

rozmowa-rekrutacyjna-rekrutacja-headhunting-warszawa-lublin-tobea

Przygotowujesz się do przeprowadzenia rozmów rekrutacyjnych i szukasz uniwersalnych wskazówek? Postaramy się podpowiedzieć Ci o co zadbać, jak zacząć i czego wystrzegać się podczas spotkania.

Planowanie rozmowy rekrutacyjnej

Stwórz sobie i rozmówcy komfortowe warunki. Już na etapie planowania spotkania, zarezerwuj sobie odpowiednią ilość czasu, tak aby nie śpieszyć się do innych zobowiązań. Miejsce, które wyznaczasz na rozmowę, powinno zapewniać Tobie i kandydatowi poufność. Postaraj się również wyeliminować tzw. „przeszkadzacze”, wyłącz lub wycisz swój telefon, poproś współpracowników, by nie przerywano Ci spotkania.

Na dobry początek

Rozmowę warto zacząć „small talkiem”, zadać jedno lub dwa pytania rozluźniające np. o to czy były kłopoty z dotarciem na miejsce, znalezieniem miejsca parkingowego etc. Następnie podziękuj rozmówcy za przybycie na spotkanie oraz zainteresowanie projektem rekrutacyjnym. Przedstaw pokrótce firmę i specyfikę omawianego stanowiska.

Wywiad z kandydatem

Podstawą wywiadu z kandydatem jest otrzymana wcześniej aplikacja, CV lub profil osobowy. Przygotowując się do rozmowy warto spisać sobie konkretne pytania o kolejne etapy doświadczenia zawodowego, realizowane projekty, wykształcenie kandydata czy też jego kompetencje. Chcąc poznać lepiej motywację rozmówcy, warto jest zapytać dlaczego rozważa zmianę pracy, czemu interesuje go praca na danym stanowisku/ w danej firmie. Pamiętajmy, że podczas rozmowy kandydat również powinien mieć przestrzeń do zadawania pytań swojemu ewentualnemu przyszłemu pracodawcy. Partnerska atmosfera rozmowy, jej dobry klimat pomagają budować wizerunek pracodawcy na rynku pracy.

Jakich pytań nie zadawać w rozmowie rekrutacyjnej

Musisz wiedzieć, że prawo zakazuje zadawania niektórych pytań, mając na celu ochronę przed dyskryminacją, np. ze względu na wiek, płeć, religię, narodowość, sytuację rodzinną, przekonania polityczne etc. Nie jeden pracodawca nadwyrężył swój wizerunek pozwalając sobie na zbytnie spoufalenie bądź też na niewybredne komentarze podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Warto prowadzić ją w profesjonalnej, przyjaznej i dyplomatycznej atmosferze.

Dalsze kroki w procesie rekrutacyjnym

Kiedy wyczerpiesz już pulę pytań i uzyskasz pewność, że rozmówca dostał od Ciebie potrzebne informacje, określ jakie są kolejne kroki po spotkaniu oraz kiedy kandydat może spodziewać się odpowiedzi zwrotnej po danym etapie rekrutacji.

Rozmowa kwalifikacyjna to po prostu spotkanie z drugim człowiekiem.

Wykazując się szacunkiem i naturalną ciekawością czyjejś osoby, z pewnością uzyskamy wiele ważnych informacji, które będą pomocne przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu.

Życzymy Ci powodzenia w procesie rekrutacji pracowników.

Szepnij o nas słówko
0