Przykłady

Od idei do jej realizacji droga może być krótka

Od idei do realizacji droga wcale nie musi być długa. Przeciwnie, może być bardzo krótka i najprostsza. Może to dotyczyć zarówno prostych pomysłów (zorganizujmy spotkanie!) jak i rozwiązań potrzebnych do wdrożenia w organizacji.

Dużo ważniejsze jest tak naprawdę to, co dzieje się potem.

Przyjrzyjmy się trzem możliwym do zrealizowania inicjatywom.

1)      obiado-kolacje piątkowe

Pewnego dnia trójka znajomych jadła prywatno-biznesowy lunch. W toku owocnej, inspirującej rozmowy pomysł zrodził się oczywisty – zaprośmy na otwarty lunch wszystkich chętnych. Poznawajmy się, poznawajmy swoje idee – to może ułatwić ich realizację. Droga od słów do czynów była natychmiastowa i bardzo prosta. W pierwszym otwartym, ogłoszonym spotkaniu wzięło udział około 20 osób, w kolejnym już ponad 30 – każdorazowo zadając pytanie: kiedy widzimy się ponownie? Prosty pomysł – szybka realizacja – sukces. O ile pierwotna otwarta, niezobowiązująca, pozbawiona struktury formuła mogła się sprawdzić na starcie – zadziałał efekt wow  – to co ma być dalej? Taka formuła nie będzie atrakcyjna wiecznie. Coś co fajne jest teraz, za chwilę na atrakcyjności straci. A ziarno inspiracji i współdziałania zasiane zostało. To zobowiązuje – do pielęgnacji.

Pomysł – realizacja – sukces – zobowiązanie – to prawdziwe wyzwanie.

2)      system oceny okresowej

Wdrożenie systemu oceny okresowej w organizacji to zawsze jest temat poważny, z niejednego powodu. Przede wszystkim znaczenie ma opracowanie systemu dokładnie pod potrzeby organizacji – i nie jest to tylko książkowa mądrość. A może powinnam napisać inaczej: to czy system ma być przygotowany dokładnie, czy też ma być kalką systemu już istniejącego, zależy, od celu. Bo jeśli celem jest sama satysfakcja z wdrożenia narzędzia do oceny, to wdrożyć można system dowolny. W znacznej większości przypadków system wdrażany jest jednak po to, by służył rzeczywistym szerokim wsparciem przez lata – warto go zatem uszyć.  W fazie wdrożenia gotowego systemu  – bez odpowiedniej komunikacji i szkoleń (solidnie przygotowanej, mozolnej, wielokanałowej i konsekwentnej) od razu można nastawić się na porażkę. Gdy i ten etap mamy za sobą nadchodzi czas pierwszej oceny i poczucie sukcesu – mamy go! Pierwsza ocena za nami! Tak, to krok istotny. Krokiem tym jednak rozpoczyna się faza, stanowiąca wyzwanie największe – utrzymania wartości systemu i konsekwentne wykorzystywanie tego co ze sobą niesie przez okres kolejnych 2-3 lat, tak aby cele związane z wdrożeniem narzędzia mogły się na dobre ugruntować w organizacji. Bez tego cały związany z przygotowaniem systemu i jego wdrożeniem wysiłek można spisać na marne.

Zatem ponownie:  wychodząc od pomysłu, przez trochę bardziej złożoną realizację, szczęśliwie jeśli osiągamy pierwotny smak sukcesu. To dopiero przedsionek, wstęp do prawdziwego wyzwania związanego z ideą i celami oceny okresowej.  Kluczowa od początku jest świadomość jedna, że system taki w równie prosty sposób, jak został przygotowany i wdrożony, stać się może kolejną organizacyjną ściemą…

3)       organizacja konferencji

Pomysł na organizację takiego przedsięwzięcia, jakim jest konferencja, aktywnemu przedsiębiorcy do głowy łatwo wpaść może. Od pomysłu do hasła „robimy to!” droga może być tak krótka jak jedna rozmowa telefoniczna. Zatem robimy – z każdym dniem od dnia startu machina rozkręca się coraz bardziej. Bo organizacja konferencji to zdecydowanie rozbudowany projekt.  Jakie tematy chcemy dokładnie poruszyć? Kogo chcemy zaprosić? Do kogo przede wszystkim konferencja jest skierowana? Jakie miejsce na organizację konferencji spełnia nasze oczekiwania? Jakie kanały komunikacji wybieramy? A jakie sprzedaży? A jeszcze wcześniej –  nasza identyfikacja wizualna.  A dalej jeszcze materiały, identyfikatory, catering, wolontariusze, nie mówiąc o patronach, partnerach, sponsorach…. To nie zamknięta w tym miejscu lista zagadnień. Za każdym z nich stoi zespół, rozbudowujący się z każdym tygodniem, wraz z kolejno podejmowanymi tematami. Konferencyjna machina nabiera rozpędu z każdym dniem.

Była sobie idea. Od razu towarzyszył jej entuzjazm i energia – realizacja! To ponownie droga prosta, to kolejny pomysł, który szczęśliwie nie wylądował w szufladzie. Co za tym idzie dalej? Przede wszystkim odpowiedzialność za ludzi, którzy dołączają zainspirowani do zespołu organizatorów. Ten zespół to już sukces, którego siły nie można zmarnować. To ogromna narastająca energia, którą chcemy dzielić się dalej.

Tak oto pokonując krótką drogę od idei do czynów, zapraszamy na wydarzenie „Biznes Bez Ściemy”. To Konferencja  która pokaże, że można robić biznes inaczej, w sposób autentyczny, transparentny i angażujący.

bezsciemy.org

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szepnij o nas słówko
0