Employee experienceRekrutacja

10 najczęstszych błędów, które możesz uniknąć, rekrutując do swojej firmy

1. Brak analizy

Zadaj sobie pytania, przemyśl temat i na nie odpowiedz: Z jakiego powodu rekrutujesz? Kogo potrzebujesz do pracy? Jakich kluczowych kompetencji wymagasz od takiej osoby? Jakie ma na rozwiązywać problemy?

2. Brak określenia grupy docelowej

Dla kogo moja oferta pracy będzie atrakcyjna? Studentów? Absolwentów? Specjalistów? Opisz taką osobę jak najdokładniej. Staraj się ją sobie wyobrazić. Jaką ma obecnie sytuację, jakie marzenia, jakie bolączki? W jaki sposób nowa praca ułatwi mu realizację celów zawodowych?

3. Źle dobrane kanały dotarcia do kandydatów

Przemyśl sposób dotarcia do potencjalnych osób. Gdzie opublikujesz ogłoszenie? Jak możesz dotrzeć bezpośrednio do kandydatów.

4. Nieatrakcyjne ogłoszenie

Dostosuj język komunikacji do odbiorcy, jednocześnie pisz prosto i możliwie zwięźle, trzymaj się faktów, pisz prawdę. Uatrakcyjnij przekaz filmikiem, autentycznymi zdjęciami.

5. Zbyt długi „czas reakcji”

Kandydat nie powinien długo czekać na kontakt po złożeniu aplikacji. Staraj się kontaktować na bieżąco.

6. Brak koncepcji na przebieg rekrutacji

Proces rekrutacji, jeszcze zanim się zacznie, aby był skuteczny, powinien być odpowiednio zaprojektowany. Ustal poszczególne następujące po sobie etapy, np. selekcja aplikacji, rozmowa telefoniczna, skype, zadanie zdalne, testy, spotkanie bezpośrednie. Pokaż kandydatowi jak wygląda proces rekrutacji, czego może się spodziewać i kiedy nastąpi decyzja o zatrudnieniu.

Abonamenty HR dla malych firm - preselekcja kandydatów

Abonamenty Tobea HR dla małych firm

Nie masz czasu przeglądać aplikacji, które trafiają na firmową skrzynkę mailową? Chciałbyś, aby każdy kandydat, dostał informację zwrotną z podziękowaniem za kontakt ws. pracy w Twojej firmie?

Potrzebujesz wsparcia przy rekrutacji? Tobea jest tutaj, żeby Ci pomóc!

7. Brak pomysłu – co i w jaki sposób badamy?

Czy to tylko analiza doświadczenia i certyfikatów, czy to sprawdzanie znajomości merytorycznej, np. przepisów prawa, znajomości języka, czy badanie motywacji kandydata do pracy, dopasowania do zespołu, do wartości firmy. Pytania selekcyjne i etapy procesu powinny dawać konkretne odpowiedzi na temat kandydata.

8. Brak przygotowania do rozmowy z kandydatem

Zadbaj o warunki, atmosferę, doinformowanie kandydata – gdzie, do kogo, o której ma się zgłosić. Spraw by poczuł partnerskie warunki współpracy.

9. Nierówność stron

Rozmowa o pracę to spotkanie stron potencjalnej umowy, powinno się odbywać możliwie w warunkach równowagi. Zadbaj o to, by kandydat mógł zadać pytania, żebyście mogli porozmawiać. Nie traktuj spotkania jako jednostronnego testu dla kandydata.

10. Brak informacji zwrotnej

Każdy kandydat powinien dostać przynajmniej odpowiedź tak/nie. Brak odpowiedzi jest niedopuszczalny. Jeśli to możliwe, daj każdemu dodatkową informację zwrotną – co pozytywnego, co warto poprawić na przyszłość.

Szepnij o nas słówko
0